Ігри з новонародженим — це можливість побудувати міцний зв'язок з малюком, допомогти йому почати пізнавати світ та подарувати перше відчуття радості. Цей період життя вашого малюка надзвичайно важливий, і, попри те, що новонароджені ще зовсім крихітні, вони вже готові до першого етапу навчання через гру. Кожен ваш рух, кожна усмішка і слово — це вклад у нього майбутнього. Отже, поговоримо про те, які ігри можуть принести радість вам обом!

 

Ігри з дитиною від народження до 3 місяців


Найкращий час для ігор – це коли малюк спокійний і не голодний. Він не повинен бути втомленим або перезбудженим, інакше гра може швидко перетворитися на сльози та роздратування. Вибирайте моменти після сну або годування, коли малюк відчуває себе щасливим і готовий до нових відкриттів.


1. Гра «Ку-ку» — класика, що ніколи не старіє


Звичайно, що перша гра, про яку слід згадати — це «Ку-ку». Вона проста, але така захоплива! Закрийте обличчя руками чи пелюшкою, а потім несподівано з'являйтесь з веселим вигуком «Ку-ку!». Новонароджені можуть ще не повністю розуміти, що відбувається, але їх реакція на раптове повернення вашого обличчя може бути просто чарівною. Ця гра допомагає розвивати увагу і концентрацію малюка, а також формує в нього перші поняття про постійність об'єктів.


2. Мамині пальчики


Пальчикові ігри допомагають розвивати дрібну моторику малюка. Наприклад, можна грати в «Сорока-ворона» чи просто м'яко торкатися пальчиків малюка, супроводжуючи це лагідними римами або пісеньками. Такі ігри допомагають дитині усвідомлювати свої ручки та пальчики, а також сприяють розвитку мовлення.


3. Вправні ніжки


Вам знадобляться стрічки та різні предмети, які можна до них підвісити. Підвісьте в ліжечку ці предмети, різні на дотик і за звучанням – іграшки, шурхітливі пакети, повітряну кульку. Розташуйте предмети так, щоб малюк міг дотягнутися до них ніжкою (потім можна й ручкою). Цю вправу виконувати босоніж. Штовхаючи предмети, дитина знайомитиметься з їхніми властивостями. Активні рухи ніжками також сприятливо впливають на розвиток опорно-рухового апарату малюка.


4. Гра з брязкальцем


Брязкальце — це одна з перших іграшок малюка, і вона дійсно може приносити багато задоволення. Потрясіть брязкальце перед малюком, щоб привернути його увагу, а потім переміщуйте його в різні боки, спонукаючи дитину слідкувати за іграшкою очима. Ця проста гра розвиває зорову концентрацію та координацію рухів. З часом малюк почне простягати ручки до брязкальця і намагатиметься його схопити — це великий крок у його розвитку!

 

Купити плед для новонародженого

Купити іграшку для новонародженого

Купити одяг для новонародженого

Купити подарунковий набір для новонародженого


5. Перекотиполе


Покладіть малюка на пледик так, щоб справа й зліва утворився великий запас тканини. Почергово піднімаючи кути пледа, допомагайте дитині перевертатися то на один, то на інший бік. Перекочуватися з боку на бік невимовно весело, особливо якщо мама готова в будь-який момент прийти на допомогу. Тренування навички перевертання, підготовка до повзання.


6. Розмови зі звірятами


Малюки ще не вміють говорити, але вони дуже люблять слухати голоси батьків. Візьміть іграшкового ведмедика, зайчика чи інше звірятко і почніть «розмовляти» з малюком від їхнього імені. Ви можете вигадувати різні історії, співати пісеньки чи просто питати малюка, як у нього справи. Наприклад, наспівувати пісеньку, показуючи дитині плюшевого зайчика: “Хто це під дубочком, стука молоточком? Зайчик для лисички шиє черевички. Черевички під заказ, їх пошити треба враз. Чоботарик поспішав, по гвіздочку не попав, а попав по пальці, ой-ой-ой, рятуйте зайці!” Малюк може почати видавати звуки у відповідь, і це буде його перший крок до розвитку мовлення.


7. Веселі манжетки


Вам знадобляться саморобні яскраві манжети із тканини на гумці для малюка. Надягніть манжети на ручки або ніжки малюка. Махаючи ними, малюк буде із задоволенням спостерігати, як миготять в повітрі веселі клаптики. Гра розвиває зорові навички та координацію рухів малюка, знайомить його з багатством кольорів й відтінків.


8. Велосипед


Малюк ще не може бігати чи стрибати, але він вже може робити прості вправи з вашою допомогою. Наприклад, легенько згинайте та розгинайте його ніжки, імітуючи їзду на велосипеді. Це не тільки весело, але й корисно для розвитку м'язів і покращення кровообігу.


9. Чарівні бульбашки


Бульбашки – це завжди весело! Ви можете купити спеціальні мильні бульбашки, безпечні для дітей, і пускати їх навколо малюка. Він буде з інтересом стежити за різнокольоровими бульбашками, а може й намагатись їх зловити, що розвиватиме його зорові навички та координацію рухів.


10. Гра з китицями


Розважте карапуза підкиданням кольорових китиць. Підкидуйте китицю так, щоб малюк відчував її м'який дотик. З кожним підкиданням не голосно з посмішкою кажіть: «Китиця летить!». З часом дитинка, зачувши ці слова, буде з нетерпінням шукати очима китиці. Гра сприяє формуванню слухових навичок та вимови, а також дарує крихітці позитивні емоції, які так необхідні для повноцінного розвитку.


11. Мій дім


Носіть малюка по квартирі, показуючи йому різні предмети, пояснюючи їхні назви та функції. Це розширює словниковий запас та інтелектуальний розвиток дитини.


12. Картки з зображеннями


Використовуйте спеціальні картки з чорно-білими зображеннями або картками з малюнками тварин, об’єктів. Показуйте їх дитині та називайте, що на них зображено. Це допомагає розвивати зорове сприйняття і закладає основу для пізнання світу.


13. Гра на фітболі


Для розвитку вестибулярного апарату і координацію добре підійдуть ігри на фітболі. Покладіть дитину животиком на м'яч, притримуючи за боки, повільно покачайте назад і вперед. Ці дії можна супроводжувати віршиками або піснями. Наприклад, “Гайда, гайда на коня, добра в коника хода, поводи шовкові, золоті підкови, у вершника на коні, очки волошкові!”


14. Масаж з елементами гри


Легкий масаж ніжок і рук допомагає малюкові розслабитися і сприяє розвитку чутливості. Розмовляйте з малюком, називайте кожну частинку тіла, яку розминаєте, цілуйте крихітку. Робіть це в ігровій формі, з віршиками та пісеньками. Наприклад, масажуючи ручку, примовляйте: “Цей пальчик в ліс пішов (мізинчик, а тоді наступні пальчики…), цей пальчик гриб знайшов, цей пальчик чистив, а цей пальчик смажив, а цей пальчик усе з’їв і від того потовстів”.


Кожна з цих ігор, хоч і здається простою, допомагає малюкові пізнавати світ, розвивати свої навички та зміцнювати зв'язок із вами. Ваша усмішка, дотики та ніжні слова допомагають малюку розвиватися і відчувати вашу любов. Не бійтеся експериментувати, вигадуйте нові ігри та насолоджуйтеся кожним моментом, проведеним з вашим малюком!