Поява малюка – це не лише радісна подія, але й безліч організаційних моментів, серед яких важливе місце для багатьох родин займає фінансове питання. Щоб забезпечити новонародженому найкращий старт, треба з’ясувати, які виплати вам належать від держави, які документи та банківські рахунки необхідно оформити. В Україні існують різні види виплат для батьків новонароджених. Розглянемо їх детальніше та дізнаємось, що потрібно для отримання цих виплат.


1. Допомога при народженні дитини


Це одна з основних виплат, яку отримують усі родини після народження малюка. Станом на 2024 рік сума допомоги становить 41 280 грн. Варто зазначити, що виплата при народженні дитини має фіксовану суму. Ця сума не залежить від того, яка дитина за черговістю - перша чи третя. Виплата здійснюється частинами:
Одноразово – 10 320 грн.
Щомісячно – 860 грн протягом 36 місяців.
Як отримати допомогу.
Онлайн:

  • комплексна послуга єМалятко;
  • кабінет електронних послуг Міністерства соціальної політики.

Офлайн

  • Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.
  • Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання.

Необхідні документи:

  1. паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу;
  2. РНОКПП;
  3. довідка про реєстрацію місця проживання (якщо у вас ID-картка);
  4. свідоцтво про народження дитини;
  5. номер банківського рахунку для соціальних виплат(відкривається в будь-якому українському банку);
  6. опікунам — рішення суду про встановлення опіки;
  7. документи, що засвідчують народження дитини (у разі народження дитини за межами України).

Право на допомогу при народженні має один із батьків дитини, опікун (усиновлювач), які постійно проживають разом з дитиною та перебуватимуть у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 


2. Декретна відпустка та допомога по вагітності та пологах


Декретна відпустка надається вагітним жінкам підприємством, в якому офіційно працює майбутня мама. Початок відпустки - за 70 днів до передбачуваної дати пологів і триває 126 днів (70 днів до пологів та 56 днів після). Якщо пологи були складними або народилося більше однієї дитини, тривалість відпустки збільшується до 140 днів. Виплата відпускних здійснюється одноразово за весь період відпустки. Звернутися для отримання виплат можна не пізніше, ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. 
Необхідні документи:

  1. Лікарняний лист (виданий жіночою консультацією);
  2. Заява на отримання відпустки по вагітності та пологах;

Жінки, які працюють за сумісництвом, мають право отримати допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами від обох роботодавців. 

  1. Заява із зазначенням дати початку відпустки;
  2. Копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи;
  3. Довідка про доходи за основним місцем роботи.

Точний перелік необхідних документів та суми виплат ви можете уточнити в бухгалтерії вашого підприємства.

 

Купити товари для новонароджених


3. Пакунок малюка


Кожна сім'я, у якій народилася дитина, отримує від держави “пакунок малюка”. У наборі найнеобхідніші речі для немовлят та їхніх мам: одяг для малюка, пелюшки, підгузки, ковдра, матрац, розвивальний килимок та іграшки, засоби для догляду та гігієни.“Пакунок малюка” видається на кожну народжену дитину, незалежно від матеріального стану родини. 
Отримати пакунок може матір дитини або батько, родичі, патронатні вихователі, які безпосередньо доглядатимуть за малюком. Якщо набір необхідних речей вам не потрібен, ви можете отримати грошову виплату по цій програмі. Розмір грошової компенсації у 2024 році - 7689 гривень.
Як отримати допомогу:
1. Звернутися до ПриватБанку та оформити спеціальний рахунок, на який надійде грошова компенсація за бебі-бокс. На жодні інші рахунки у банку ці кошти не виплатять.
2. Написати заяву відмови від «пакунку малюка» відразу в пологовому будинку або пізніше – у найближчому відділенні соцзахисту. Потім подати заяву на отримання грошової компенсації.
Тепер це можна зробити онлайн – на державному порталі Дія у розділі «Малятко». Разом із поданням заяви необхідно надати банківські реквізити рахунку, на якій надійдуть кошти.
При цьому батьки автоматично погоджуються, що отримані гроші витратять виключно для придбання дитячих товарів.


4. Соціальні виплати для малозабезпечених родин


Малозабезпечені родини можуть розраховувати на додаткові соціальні виплати, розмір яких залежить від сукупного доходу сім’ї та кількості дітей. Допомога призначається на кожні шість місяців.
Розмір допомоги визначається як різниця між рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Необхідні документи:

  1. паспорт чи документ, який посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; 
  2. довідка про склад сім’ї;
  3. декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім’ї (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї);
  4. довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
  5. номер банківського рахунку для соціальних виплат(можна вказати картку для виплат допомоги при народженні малюка).

 

5. Допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях


Грошова допомога у розмірі 1 700 грн виплачується щомісячно на третю і кожну наступну дитину у сім'ї. Виплати здійснюються до тих пір, поки дитині не виповниться 6 років. 
У разі одночасного народження двох і більше дітей, внаслідок чого сім'я набула статусу багатодітної, виплата здійснюється на кожну таку дитину.
Виплату отримує один з батьків, які постійно проживають разом з дитиною.
Як отримати допомогу.

  • Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.
  • Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання. 

Необхідні документи: 

  1. паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу; 
  2. свідоцтва про народження дітей;
  3. посвідчення багатодітної сім'ї; 
  4. номер банківського рахунку для соціальних виплат (якщо сім'я отримує щомісячну допомогу при народженні, вона може надати реквізити банківської картки, на яку зараховуються 860 грн).

 

6. Муніципальна няня


Послуга “муніципальна няня” — це можливість для батьків найняти няню для догляду за дитиною до трьох років та отримати відшкодування за її послуги від держави. Отримати допомогу може родина, у яких дитина потребує особливого догляду або один із батьків чи опікунів має інвалідність.
Муніципальна няня - це будь-яка фізична особа-підприємець (ФОП) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування, яка надає послугу з догляду за дитиною до трьох років та з якою укладений відповідний договір (крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини). 
Держава відшкодовує батькам частину щомісячної зарплатні няні. Вона виплачується у розмірі однієї мінімальної зарплати, встановленої станом на 1 січня відповідного року. З 1 січня 2024 року мінімалка становить 7 100 грн. Батьки чи опікуни отримують компенсацію за кожну годину догляду за дитиною муніципальною нянею, але не більше ніж за 165 годин на місяць.
Як отримати допомогу.
Передусім батькам необхідно знайти няню для дитини та укласти з нею письмовий договір. Протягом місяця після підписання договору, необхідно звернутись до місцевого структурного підрозділу з питань соцзахисту населення за місцем проживання і надати відповідні документи.
Необхідні документи: 

  1. Заява про надання компенсації.
  2. Паспорт заявника.
  3. Ідентифікаційний код (копія та оригінал).
  4. Свідоцтво про народження дитини (копія та оригінал).
  5. Опікуни надають рішення про встановлення опіки (копія та оригінал).
  6. Договір, укладений з нянею (копія та оригінал).
  7. Документи, що підтверджують оплату послуг няні (чеки, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка тощо).
  8. Заява про перерахування коштів для компенсації послуги муніципальна няня із зазначенням рахунка в установі банку.


Щоб отримати компенсацію, батькам або опікунам щомісяця до 5 числа необхідно надавати докази оплати послуг няні. Виплати проводяться щомісяця на той рахунок, який був вказаний під час подання документів.

 

Необхідні картки для відкриття перед пологами


Щоб отримувати всі належні виплати вчасно, необхідно заздалегідь відкрити відповідні банківські рахунки та картки. Розглянемо основні кроки:

  1. Вибір банку. Оберіть банк, який пропонує найкращі умови обслуговування для майбутніх батьків. Зазвичай великі банки мають спеціальні програми та пакети послуг.
  2. Відкриття рахунку. Для відкриття рахунку вам знадобляться паспорт, ідентифікаційний код та інші документи, які потрібні для ідентифікації вас в банківській установі.
  3. Замовлення банківської картки. Оберіть тип картки (соціальна карта для виплат, по програмі “Пакет малюка” - спеціальний картковий рахунок з відповідною назвою) та подайте заявку на її отримання. Соціальні картки зазвичай пропонують безкоштовне обслуговування та додаткові бонуси.
  4. Активізація онлайн-банкінгу. Зареєструйтеся в онлайн-банкінгу для зручного відстеження транзакцій, отримання довідок/виписки по рахунку та інших банківських сервісів.
  5. Подача документів на виплати. Після відкриття рахунку та отримання картки зверніться до місцевого відділення соціального захисту населення для подачі заяви на виплати. Не забудьте взяти з собою всі необхідні документи для оформлення відповідної послуги, які ми зазначили вище.


Загальні поради з оформлення виплат для майбутніх батьків

 

  • Ретельно перевіряйте документи: Перед подачею документів переконайтеся, що всі необхідні дані правильно заповнені та у вас є всі потрібні копії.
  • Звертайтеся до місцевих органів соціального захисту: Там вам допоможуть з оформленням документів і дадуть відповіді на всі питання щодо виплат.
  • Будьте в курсі змін у законодавстві: Перевіряйте актуальну інформацію щодо виплат та необхідних документів, адже умови можуть змінюватися.
  • Використовуйте онлайн-сервіси: Багато послуг зараз доступні онлайн, що значно полегшує процес подання заяв та отримання виплат. Користуйтеся перевагами сучасних технологій.

 

Майбутні батьки, пам’ятайте: ви не самі! Держава забезпечує вас фінансовою підтримкою, а ви можете покладатися на дружню спільноту інших батьків. А знання про всі належні виплати та правильне оформлення документів допоможе вам зосередитися на найголовнішому - турботі про новонародженого. Заздалегідь підготуйте всі необхідні папери, відкрийте банківські рахунки і картки, і нехай ваше батьківство буде щасливим та безтурботним!