Хрещення дитини - це одна з найважливіших подій у житті українських родин. Цей обряд символізує прийняття дитини в християнську спільноту і має глибоке духовне значення для вірян. Однак, окрім традиційних церковних ритуалів, в різних регіонах України існують унікальні, часом дуже незвичайні традиції на хрещення дитини, які додають цього святу особливого національного колориту.


Хрещення дитини - нестандартні обряди, традиції


Обряди хрещення поза храмом. Існує обряд Хрещення поза храмом, при якому дитину хрестять вдома або в лікарні, якщо малюк народився з патологією або хворий і суттєво ослаблений. Обряд при цьому відбувається без занурення в воду, яке замінюється окропленням крихти святою водою. Другий випадок, коли хрещення вдома допустимо - відсутність умов для хрещення в храмі або храм, розташований дуже далеко від місця, де живе сім'я. Організацію приїзду, і від'їзду батюшки в такій ситуації беруть на себе батьки або хресні. Звичайно, і в цьому випадку через відсутність хрестильної купелі занурення замінюється окропленням.


Ще один варіант хрещення поза межами храму, якщо сім'я новонародженого живе в такому місці, де православних храмів немає взагалі. В цьому випадку обряд хрещення дитини може провести бабуся, яка знає основні молитви і здатна прочитати їх над водою, якою потім покропить головку немовляти, знову прочитавши хоча б основні з православних молитов: «Символ Віри», «Отче наш» і «Богородице, Діво, радуйся». Якщо ж такої можливості немає, цю функцію має взяти на себе старший член сім'ї або православний вірянин зі сторони. Необхідні молитви завжди можна знайти в Інтернеті і обов'язково вивчити їх напам'ять. Але в будь-якому випадку, якщо сім'я потрапила в місце, де православних храмів немає (такі міста є, наприклад, в США, Мексиці, Північній Африці тощо), пізніше, навіть через роки, обряд Хрещення повинен бути доповнений священнослужителем відповідно до церковних канонів.


Обряд хрещення без батьків дитини. У Перемишлянському районі Галичини існує повір’я, що рідні батьки за таїнством хрещення спостерігати не повинні, їм слід залишатися вдома. Можливо, хтось вважатиме, що дотримання всіх цих ритуалів зайве, мовляв, і так обійдеться. Але, на Галичині вірять, усе ж не варто нехтувати цими зовсім не складними правилами та робити експерименти у такій важливій справі, як обряд хрещення. Адже майбутнє дитини багато в чому залежить від обізнаності та поміркованості її батьків.


Хрещення дитини біля водойми. На Полтавщині існує традиція, згідно з якою дитину обов'язково хрестять біля річки чи струмка. Після церковної служби хрещені батьки несуть дитину до найближчого водоймища, де священник символічно обмиває її у святій воді. Вважається, що це приносить здоров'я та силу на все життя. До речі, в деяких селах Полтавщини існує повір'я, що чим ближче до води буде проведено хрещення, тим більше щастя і удачі буде в житті дитини.

Купити подарунок на хрещення


Квітковий дощ. У Черкаській області існує давня традиція, пов'язана з квітами. Після обряду хрещення, батьки і хрещені батьки несуть дитину до квітучого саду або парку, де символічно «квітковим дощем» благословляють малюка. Пелюстки квітів, що падають на дитину, символізують чистоту, невинність та красу життя. Це обряд є надзвичайно красивим і зворушливим, залишаючи незабутні враження у всіх присутніх на святі.


Декілька пар хрещених та куми-родичі. Традиційно, в нашій країні беруть одну пару хрещених батьків. Але церква не забороняє мати декілька пар хрещених. Тому в різних куточках нашої країни, особливо в західних областях Україні, кількість пар хресних становить 2, а то і 3. Наприклад, на Закарпатті проводили хрещення, в якому зі слів очевидців, брали участь 4 пари хресних (8 осіб). Але, на жаль, часто буває, що все це «хрещенство» зводиться лише до спільної трапези і дарування подарунків. Тому, церква радить молодим батькам обирати відповідальну пару хресних для їхніх чад, які спільно з батьками дитини візьмуть участь у вихованні дитини.
А на Галичині, як правило, хрещеними стають родичі з боку батька і матері дитини. Вибираючи кумів, беруть до уваги вік (хрещений батько повинен мати не менше п’ятнадцяти років, а хрещена мати – тринадцяти), їхню вдачу, бо вважають, що діти переймають риси характеру, звички і недоліки своїх хрещених батьків. Виступати в ролі хрещених батьків заборонено монахам і монашкам, психічно хворим людям і батькам власних дітей. 


Незвичні обереги на хрещення. У Золочівського району Галичини, для того, щоб малюк виріс щасливим, здоровим і багатим мати повинна принести на обряд срібну монету, яйце і дрібку солі. 
На Слобожанщині існує прекрасна традиція, пов'язана з вишивкою. Хрещені батьки обов'язково дарують дитині вишиту сорочку або рушник, на якому зображені обереги та символи захисту. Ця річ супроводжує дитину протягом усього її життя і вважається, що вона захищає від негараздів та приносить удачу. Вишитий одяг або рушник стає сімейною реліквією, яка передається з покоління в покоління.
На Поліссі традиційно до обряду хрещення додається створення власного оберега для дитини. Бабусі і дідусі виготовляють його вручну, використовуючи трави, які збираються в особливий спосіб. Оберіг вважається потужним захисним символом і зберігається біля колиски дитини. Це може бути маленький мішечок з травами, вишитий хрестик або навіть різьблений дерев'яний амулет.


Коровай на хрещення. У деяких районах Вінниччини під час хрещення дитини печуть спеціальні короваї, які мають свою символіку. Короваї прикрашають візерунками, що символізують здоров'я, щастя і добробут. Після обряду коровай розрізають і ділять між гостями, щоб кожен зміг отримати частинку благословення. Це додає святу теплоту і родинний затишок.


Нестандартні традиції хрещення в Україні відображають багатство і різноманітність української культури. Кожен регіон має свої особливості, які додають церемонії унікального колориту і роблять її ще більш значущою та запам'ятовуваною. Від гірських вершин Гуцульщини до квіткових садів Черкащини, кожна традиція несе в собі глибокий символізм і є важливою частиною українського народного спадку.