Коли йдеться про розвиток та здоров'я найменших, слід згадати яку величезну роль в цьому грає проведення часу на свіжому повітрі. Приголублені сонячними променями або рум’яні від колючого морозу, маленькі дітки з задоволенням досліджують світ навколо себе. Гра на вулиці може стати чудовим способом не лише підтримати їхній розвиток, а й зробити це часом спілкування для всієї родини.
Але як забезпечити цікаву, активну та безпечну прогулянку для малюка віком до 1 року? Ось кілька корисних порад для батьків, які шукають цікаві, а головне безпечні ігри та розваги для своїх крихіток. 


Скільки часу малюку потрібно проводити на вулиці?


Декілька слів про тривалість прогулянки на вулиці для діток цієї вікової категорії. Вона залежить від пори року, віку дитини та погоди. Згідно з рекомендаціями педіатрів, у перший рік життя, малюку можна виходити на прогулянку на кілька годин.
Тепла пора року:
1–2 місяці: 1 година, мінімум 1 раз на добу;
3–9 місяців: 1,5–2 години, мінімум двічі на добу;
від 10 місяців і далі: 2–3 години, двічі тричі на добу.
У холодний період року тривалість скорочується вдвічі з тією самою кількістю на добу.
Чого варто уникати під час прогулянки з дитиною:
Пам'ятайте, що безпека малюка завжди на першому місці. Ось декілька речей, які варто уникати:

  • Спеки та прямих сонячних променів. Важливо обирати часи, коли сонце не таке активне, наприклад, ранок або вечір, а також уникаючи прогулянок у спекотні години. На прогулянці в літні сонячні дні захистіть малюка від прямого сонця за допомогою шапочки, заслону та одягу, що дихає.
  • Небезпечних місць для гри: Переконайтеся, що місце для гри безпечне. Обирайте місця з мінімальним ризиком травм. Гойдалки та турніки підійдуть для діток старшого віку.
  • Небезпечних іграшок: Використовуйте безпечні іграшки, які відповідають віку дитини та не мають гострих країв.
  • Великих групових ігор: Уникайте взаємодії малюка з великим скупченням дітей. Це може не тільки перевантажити його сенсорну систему, але й збільшує ризик захворювання.
  • Забруднення: Пам'ятайте про необхідність гігієни, особливо після гри в піску чи контакту з землею. Завжди мийте руки малюка перед їжею та після вулиці.


Ігри для малюка на вулиці


Ігри на вулиці можуть мати позитивний вплив на розвиток дитини навіть у віці до одного року. Перебування на свіжому повітрі допомагає дитині заспокоїтися і заснути краще, а також зміцнює її імунну систему. Окрім того, ігри на вулиці сприяють розвитку рухових навичок і координації, оскільки дитина вивчає навколишній світ, доторкаючись до різних текстур, відчуваючи вітер і сонце.
Гра на вулиці також може бути часом для спілкування з іншими дітками та дорослими, що сприяє соціальному розвитку дитини. Це може бути прекрасна можливість для вас як батьків підтримати здоровий розвиток та подарувати веселі моменти разом. 
Пропонуємо вам ідеї ігор на вулиці для малюків до 1 року:


Стрибалки. Утримуючи малюка під пахвами, допоможіть йому зробити невеликі стрибки на місці, говорячи "стриб-скок". Потім зробіть паузу і повторіть. Можете “стрибати” через невеликі перешкоди - бордюри, сходи, кущики тощо.
Розваги з м'ячами різних розмірів та кольорів. Дитина може торкатися до м'ячів, намагатися взяти їх у руки, або навіть потрапити в них ніжками, що сприятиме розвитку координації та моторики.
Рухливі ігри на пледі. Розгорніть плед або покривало на траві та покладіть на нього різні яскраві іграшки, які дитина може спробувати взяти або дослідити.[купити пледи та іграшки для малюків]
Гра «Їхав пан». Станьте в коло, візьміться за руки. Якщо у грі беруть участь кілька дорослих та дітей, встаньте так, щоб дитина стояла між двома дорослими. Якщо компанії немає, можна грати та вдвох. Гра починається з ходьби по колу та розспівування слів:
«Їхав пан, їхав пан, їхав кроком-кроком-кроком»
Після кількох кіл «кроком» рух хороводу прискорюється. Крок перетворюється на легкий біг. Слова також змінюються:
«Їхав пан, їхав пан, їхав риссю-риссю-риссю»
Хоровод рухається ще швидше. Дорослі підіймають малюків за руки так, щоб ті відірвали ноги від підлоги.
«Їхав пан, їхав пан, їхав махом-махом-махом»
Зрештою, учасники хороводу м'яко присідають, примовляючи:
«В ямку – бух! Розчавили сорок мух!»
Повторіть гру, кружляючи у хороводі у зворотний бік.
Малюнки на снігу або піску. Покажіть дитині, як малювати на снігу або піску за допомогою палички, навчіть робити ялиночку зі слідів від взуття. Такі веселі заняття чудово розвивають фантазію, вчать творчому підходу, а малюки моментально концентруються на процесі.
Вгору-вниз. Для малюка корисно експериментувати з підйомами та спусками по невеликих нахилених поверхнях та сходах. Такі прості ігри не лише зміцнюють м'язи, але й сприяють освоєнню нових навичок. У віці від 9 до 12 місяців діти починають вчитися подолати перешкоди - під час прогулянки ви помітите, як малюк намагається переступити через гілку або повалене дерево. 
Руханки. Також, спробуйте навчити його рухатися в такт віршам або музиці. Деякі дітки починають самі пританцьовувати, якщо почують музику - заохочуйте їх, танцюйте разом, рухайте руками у такт музиці.
Пісочниця. Відвідайте дитячий майданчик з пісочницею та дозвольте малюкові відчути пісок у своїх долонях. Невеликі лопатки та формочки можуть стати захопливими іграшками для малюка.
Дослідники неба. Ляжте на плед або покривало разом з малюком і спостерігайте за хмарами. Показуйте йому різні форми та зображення у хмарах, розповідаючи цікаві історії. Це не лише розвиває уяву, але й сприяє спокійному та релаксованому спілкуванню.


Отже, вирушайте на вулицю зі своїм карапузом та насолоджуйтеся навколишнім світом разом! Спостерігаючи, як дітки досліджують світ, ви побачите, як швидко вони ростуть і розвиваються. Нехай час, проведений на спільних прогулянках, стане для вас і вашого малюка часом нових відкриттів, пригод та веселощів!