Перший рік життя малюка - це особливий період для батьків. Перші кроки, перші слова, і, звісно, перше святкування дня народження дитини, яке стає надзвичайно важливою та пам’ятною подією в житті кожної родини. У цій статті ми пригадаємо обряди і традиції святкування першого дня народження малечі, розглянемо ідеї веселих святкувань цієї події, які додадуть особливий шарм цьому дню.

Рік дитині традиції святкування

Безумовно, є загальні традиції на рік хлопчику або дівчинці, які можна впроваджувати в святкування першого дня народження. Сюди входить традиційна святкова вечеря та фотосесія для фіксації цього унікального моменту. Але й є деякі цікаві традиції, започатковані ще нашими предками, що передаються від покоління до покоління. Традиції на 1 рік дитині:

Пострижини. До родинних обрядів належить старовинний звичай пострижин. Йде він від часів дохристиянських і раніше був способом пожертвування Роду і Рожаницям. На зв’язок із язичницькими культами вогню, води і дерев указує один із складових елементів пострижин — спалення, кидання на воду або закопування під плодовим деревом зістриженого волосся. Певна річ, пізніше смисл цього обряду було втрачено, так само змінились і терміни підстригання дітей. 

Обряд пострижин на рік хлопчикові. Хлопчика саджали на подушку чи вивернутий кожух («щоб був багатий і щасливий»), і кум, тричі перехрестивши його, вистригав похресникові трохи волосся навхрест. Подекуди хлопчиків, обривали майже наголо, а потім давали в руки «чоловічий» предмет: зброю, сокиру, молот.

Обряд пострижин чи заплітання на рік дівчинці. Дівчаток намагалися підстригати не коротко або не підстригали взагалі — боялися відрізати жіноче щастя. Подібний обряд, що засвідчував перехід у новий період життя, по відношенню до дівчат - заплітання. Дівчинці вперше заплітали волосся у коси. Після процедури давали потримати "жіночі" предмети: швейне або ткацьке приладдя. 

В наші часи, зазвичай, до настання року дитину не стрижуть (крім випадків, коли відбулося обрізання кількох пасем волосся під час хрещення або протягом першого місяця після народження). Коли дитині виповнюється рік, стриження стає своєрідним ритуалом, який символізує перехід до нового соціального статусу. 

Згідно зі згаданими вище народними обрядами, дитину саджають на застеленому кожусі вовною доверху, а обряд Пострижин виконує кум: вистригає трохи волосся з чотирьох сторін; спереду, ззаду та з обох боків біля вух. Обрізані волосся складаються в хустинку або в конверт і зберігаються біля образів святих. Це — сильний оберіг для дитини на все життя. Ножиці для такої справи слід брати нові. Батько на кожуха та під нього кидає трохи грошей, щоб дитина була багата й щаслива. Важливо під кожуха сипнути жменю жита, як знак нерозривності з родом і на довге життя. Після цього, вважається, що дитину можна (або потрібно) стригти. 

Новий одяг. Ще прийнято, щоб бабусі і хресні подарували дитині цілий набір нових одежинок, щоб одягнути його з ніг до голови: колготки, шкарпетки, трусики, костюмчик, шапочка і верхній одяг. Це теж символізує перехід в нове життя.

Пророкування майбутнього. Дуже цікавий обряд полягає в пророкуванні майбутнього малюка. Варіантів у цьому звичаї багато! Наприклад, перед малюком розташовують торт, який символізує цілий світ. Якщо малюк буде коливатися перед тарілкою з тортом, це може вказувати на його нерішучість, або ж він одразу потягне ручки до торту, що може передбачити його відкрите ставлення до світу.

Розкладання предметів - що ставлять перед дитиною на рік. У святковий перший День народження батьки можуть проводити ще один обряд передбачення майбутнього своєї дитини. Для цього розташовують перед малюком різні символічні предмети. Згідно з народними віруваннями, в цей особливий день відкривається перед дитиною її доля. Той вибір, який вона зробить, визначить її майбутній шлях. Наприклад, книга може символізувати бажання до навчання, кисть - творчість, гроші - багатство, а лялька - успіх у протилежної статі. Є кілька варіацій таких тестів: життєві пріоритети, професії, риси характеру і т.д. Досить провести один з них, щоб не заплутати малюка.

Що потрібно покласти дитині на рік для вибору: 

Що кладуть на рік хлопчику: 1. Купюра - банкір, бухгалтер, економіст, бізнесмен.2. Блокнот - журналіст, менеджер, творчий робітник. 3. Фотографія - фотограф або дізайнер.4. Упаковка таблеток - лікар, фельдшер або медсестра.5. Машинка - водій, автомеханік, автогонщік. 7. Цукерка - кухар, ресторатор.8. Коробка сірників - рятувальник, пожежник. 9. Окуляри - викладач, науковець, директор.10. Танк або пистолетик - військовослужбовець. 

Що кладуть на рік дівчинці: 1. Ножиці - перукар, стиліст. 2.Косметика - візажист, гример. 3. Пензлик - митець, художниця. 4. Книга - науковий співробітник, письменниця. 5. Фотографія - фотограф або дизайнер.6. Купюра - банкір, бухгалтер, економіст, бізнесвумен. 7. Кухонне приладдя - домогосподарка. 7. Ліки - лікар, фармацевт, медсестра. 8. Монопод - блогер, телеведуча. 

Власні родинні традиції на рік малюкові 

Ви можете започаткувати власні сімейні традиції святкування першого дня народження маленьких членів вашої родини. Ось декілька ідей:

 • Садіння дерева чи куща: оберіть символічний спосіб відзначення першого року життя, саджаючи дерево чи кущ. Це може символізувати ріст та розвиток дитини.
 • Доброчинний проект: створіть традицію допомоги іншим. Замість подарунків для дитини, разом з гостями зробіть благодійний внесок або передайте необхідні речі для благодійного фонду. 
 • День без "ні": зробіть перший день народження дитини часом, коли всі мають дозвіл на що завгодно. Це може бути день, коли навіть дорослі повинні виконувати будь-які побажання або прохання малюка.
 • Гербарій вражень: збирайте цікаві речі протягом року (наприклад, різні предмети, які символізують важливі моменти) та створіть “гербарій вражень”, який потім можна виставити або зберегти як пам'ять.
 • Пошук скарбів: організуйте пошук скарбів для дітей та гостей, де кожен крок або загадка пов'язана з особливими моментами з моменту народження дитини.
 • Створення гербу сім'ї: разом із всією родиною розробіть герб сім'ї, який відображатиме основні цінності та характер кожного члена сім'ї. Закріпіть його в особливому місці у вашому будинку.

Святкування 1 року дитині традиції інших країн світу

В Непалі в день народження дитині змащують лоб особливою сумішшю спеціального йогурту, що символізує удачу. А в Литві до дня народження готують спеціальний, яскраво розфарбований стілець, на якому і сидить іменинник під час святкування. Мексика - тут, святкуючи день народження, іменинник не задуває свічки на торті, як у нас. Замість цього йому зав'язують очі, після чого він розбиває спеціальну ляльку, повну цукерок.

 В Кореї традиційним частуванням в день народження є рисові пиріжки. Існує повір'я, що чим більше людей скуштують їх в цей день, тим тривалішим буде життя іменинника. У датчан чергова річниця народження дитини супроводжується вивішуванням прапора з вікна. Таким чином, всім оточуючим стає відомо, що дитині, яка живе в цьому будинку, виповнюється черговий рік. На Ямайці  існує звичай обсипати іменинника борошном. Процедура виконується родичами іменинника або його приятелями.

Ідеї для святкування 1 року дитині

Щоб відзначити цей важливий момент, ви можете використовувати різні ідеї для святкування. Сценарій, місце і час проведення свята мають бути максимально комфортними для малюка. Варто пам´ятати, що найкращий для святкування час –  після денного сну, коли дитина активна та готова до забав. Не варто планувати занадто довгу і гучну вечірку - це буде утомливо для малюка, 3-4 годин для святкової програми цілком вистачить.

Краще святкувати вдома або вибрати дитячий клуб, куди можуть прийти гості з дітьми. Потурбуйтесь про те, щоб приміщення, де відбуватиметься дійство, випромінювало святкову атмосферу. Можна його прикрасити гірляндами «З Днем народження» та ім’ям дитини, надувними кульками, улюбленими іграшками, колажем з фотографіями маленького іменинника, дитячими малюнками та подарунками для гостей. 

Тематика на 1 рік Дитині - кілька ідей оформлення та святкування першого дня народження, які можуть вам сподобатися:

Тематична вечірка. Організуйте тематичну вечірку з улюбленою темою вашої дитини. Це може бути персонаж з мультфільму, яскравий кольоровий світ або навіть тема з казки.

 1. Створення часової капсули. Зробіть капсулу часу, де ви покладете предмети та записи про перший рік життя дитини. Відкрийте це, коли вони виростуть.
 2. Мистецькі роботи. Організуйте майстер-клас, де гості та родина можуть створювати мистецькі роботи для дитини.
 3. Відео Привітання. Запросіть рідних та друзів надсилати короткі відео привітання для дитини. Складіть це в одне велике відео, яке ви можете переглядати в майбутньому.
 4. Дитячий альбом. Створіть дитячий альбом або колаж із зображеннями та спогадами про перший рік життя.
 5. Смачні страви. Приготуйте або замовте смачні страви, які дитина може спробувати. Спробуйте веселі і креативні десерти.
 6. Дитячий майданчик. Орендуйте або влаштуйте дитячий майданчик з гірками, ковзанами та іншими іграшками, які діти можуть використовувати.
 7. Родинний пікнік. Влаштуйте пікнік в парку або саду з улюбленими стравами вашої сім'ї.
 8. Торт і подарунки. Замовте оригінальний торт та підготуйте подарунки для дитини. 
 9. Сімейна фотосесія. Заплануйте фотосесію з усією родиною. Можете зробити це вдома або запросити професіонального фотографа в парк чи на природу.

Перше свято дитини – це особливий час, який можна запам'ятати на все життя. Традиції, обряди та нові ідеї для святкування першого дня народження роблять цей день особливим і незабутнім як для батьків, так і для дитини. Незалежно від того, чи це хлопчик чи дівчинка, важливо створити теплі та радісні моменти, які заповнять серце родини теплом та коханням.